rhodesian ridgeback

krycí pes GIOM KATAMA KING & kennel SE SRDCEM LVA

O výstavách

Obsah:

CO JE TO VÝSTAVA:
Úspěch nebo neúspěch dosažený ve výstavním kruhu nemění nic na kvalitách psa. V žádném případě by neměl mít sebemenší vliv na běžný a vřelý vztah mezi Vámi a Vaším životním přítelem. "NIKDO NENÍ DOKONALÝ". Výstavy psů jsou sportem, ale nikdy se nesmí stát tím nejdůležitejším ve Vašem životě. Nemůžete očekávat stejné výsledky z každé výstavy, záleží na momentální náladě a kondici. Důležitý je ale způsob předvedení. I oblečení vystavovatele může podvědomě ovlivnit názor rozhodčího.Pamatujte - při každém předvedení ridgebacka se stáváte velvyslancem tohoto plemene!
Základní termíny:
Na výstavě se hodnotí exteriér psa a hodnotí se pořadí psů v jednotlivých třídách. Snad každý milovník psů určitě nějakou výstavu navštívil nebo se na ní chystá. A pro ty, kteří se na výstavu teprve chystají, buď v roli diváka či jako vystavovatel, jsem připravila přehled,aby se mohli snadněji orientovat ve spleti KRUHŮ, CAJCů, CACIBů, HANDLERŮ apodob.
Výstava je setkání "pejskomilů", kteří chtějí svého miláčka ukázat světu a popřípadně i vyhrát. A o to jde, aby to co my už dávno víme, bylo také řečeno veřejně, že jen a jen ten náš miláček je ze všech miláčků ten nejmiláčkovatější. Výstav je několik druhů, od krajských, přes klubové až po světové. Bližší dělění výstav. Na výstavě máme možnost se seznámit s novinkami v krmivech, koupit pejskům nějaké mlsání nebo nový pelíšek nebo jen tak se podívat co je kde nového.Na výstavu se také v hojné míře dostaví divák.
DIVÁK je nadšenec, který si jde vybrat svého miláčka,jenž doteď obdivoval pouze na stránkách psích enciklopedií a případně se rovnou dohodne s majitelem, pro něho nejkásnějím psem jakého v životě potkal, nehledě na výrok rozhodčího, který na rozdíl od diváka, přece jenom nějakou tu chybičku vidí. DIVÁK je nadšenec,který již svého miláčka má a jde posbírat cenné informace o chovu,výcviku,krmení atd. DIVÁK se příjde podívat, jak to jde ostatním a těší se z toho,kterak každý toho jeho miláčka obdivuje, až nakonec tomu propadne a stane se z něho VYSTAVOVATEL.
VYSTAVOVATEL. je nadšenec, jenž se snaží předvést svého psa ve výstavním kruhu co nejlépe a pokud jeho pejsek vyžaduje úpravu srsti, snaží se před vstupem do kruhu doladit poslední detaily. Většinu času tráví u svého kruhu a sleduje, co se děje uvnitř. Snaží se poznat, který pejsek zvítězí a co se panu(ní) rozhodčímu(čí) líbí či nelíbí. Ve většině případech to stejně neuhádne a tak nastupuje do kruhu s určitým rozechvěním, zda jeho miláček nebude právě ten „šampión”.Snad každý vystavovatel touží po tom, odvézt si z výstavy co nejlepší ohodnocení, popřípadě výstavní titul o čemž rozhodují přísnírozhodčí.
Rozhodčí je pán nebo paní jenž hodně rozumí pejsčí anatomii a kráse. Většinou nějaké pejsky chová a když chová právě naše plemeno je s oblibou zván na klubové či speciální výstavy.Rozhodčí se svým kritickým okem podívá na našeho miláčka, svou kritickou rukou prosahá psíka od špičky nosu až po koneček ocásku, podívá se na zoubky a klukům šáhne mezi nožičky zda jsou to kluci se vším všudy. Náš psík si to vše musí nechat líbit bez jediného mrknutí oka, příjemně se tvářit a stát ve VÝSTAVNÍM POSTOJI.Rozhodčí nadiktuje posudek a udělí známku.
POSUDEK je verdikt rozhodčího v němž nám sdělí co se mu na našem psíku líbí či nelíbí a zapíše ne něj známku.Druhy známek a ocenění.
V případě, že se nám v kruhu třesou kolena, a bojíme se aby také máš miláček nedrkotal zuby, svěříme ho do rukou handlera.
HANDLER je profesionál,který vašeho psíka vystaví tak,že i kdyby neměl nohu tak to nikdo nepozná. Dobrý handler vystaví i kozu tak, že vypadá jako pes(dělám si srandu). Pokud vím v našich krajích jsem se s profesí handlera nesetkala, ale v západních zemí je to naprosto běžné.Na našich výstavách se setkáme se soutěží „Juniorhandling“, což je soutěž mladých vystavovatelů. Hodnotí se předvedení psa a zde o psa jako takového vůbec nejde(jen to nesmí moc kazit).Soutěžit se může i se psem, který nebyl na výstavě posouzen. Mladí soutěží ve dvou kategoriích (9-13let, a 13-17let).Tady jde jen a jen o děti a o zábavu.
KRUH je vlastně čtverec v němž se sejdou vystavující, když už na ně už přišla řada. A protože se v něm běhá a vystavuje do kruhu odtud pramení výraz kruh.

Příprava na výstavu: tak nás všichni v okolí přesvědčili, že máme toho nejúžasnějšího pejska na celým širým světě a my jsme tomu vcelku rádi podlehli a rozhodli se změřit krásu na nějaké psí výstavě. Tak si v první řadě vybereme, kde svého miláčka ukážeme. Napoprvé bych doporučila malou výstavu v okolí bydliště, aby jste si jí mohli pořádně „očichat“. Zkontaktujeme výstavní kancelář a ta nám obratem ruky pošle přihlášku a propozice.Do přihlášky zaškrtneme třídu, ve které psíka ukážeme, stáří, pohlaví, barvu a typ srsti, napíšeme jak se psík jmenuje a jak se jmenují jeho rodiče.Pak už jen podepíšeme, zaplatíme poplatek a odešleme. Cca 14 dní před výstavou obdržíme vstupní list, kde je napsané pořadové číslo pod kterým vystavujeme a na který máme vstup zdarma, takže si jej nezapomeňte vzít sebou. V propozici najdeme kde se přesně výstava koná, kdy se koná, kolik máme za našeho pejska zaplatit, do kolika hodin přijet, kdo nás bude posuzovat, jaké doklady si máme vzít a jaké musíme splňovat veterinární podmínky.
Jdeme na výstavu:tři dny před výstavou navštívíme veterináře a ten nám, po prohlídce psa, vystaví potvrzení o zdravotní nezávadnosti našeho miláčka.Večer před výstavou propadáme pomalu psychické neuróze a začínáme pobíhat po bytě nevěda co vše sebou budeme potřebovat.Tak se nám pomalu kupí spousty věcí až se slabší nátury zhroutí do křesla, uvaří si kafe, spočítají obnos v peněžence s tím,že když bude něco scházet tak se to dokoupí, vezmou mapu a řádně nastudují cestu (přesto většinou špatně odbočí a přijedou na výstavu od severního pólu) . V podstatě potřebujeme sebou jen VYSTAVUJÍCÍHO PSÍKA(asi by nám neuznali druhého i když roztomilého voříška), DOKLADY PŮVODU, VSTUPNÍ LIST, MISKU A VODU pro pejska, PELÍŠEK či něco na čem bude nás šampión odpočívat, VÝSTAVNÍ OBOJEK A VODÍTKO(není zrovna vhodné chodit do kruhu s obojkem na kterém cinkají známky či jiné identifikační přívěsky a ani naše běžné vodítko jenž by udrželo i koně není zrovna estetické), PAMLSKY PRO PEJSKA, PAMLSKY PRO PÁNÍČKY, PITÍ PRO PÁNÍČKY, KAFE A JIŽ ZMÍNĚNÉ PENÍZE. S přibývajícími výstavními zkušenostmi toho budeme brát stále více a více, co kdyby…
Uf, jdeme na to:dorazili jsme od místa výstavy ve zdraví, přečkali tlačenici u přejímky psů(tam nám zkontrolují očkovácí průkaz a vstupní list) a vystáli frontu na katalog.Každý vystavovatel obdrží katalog přihlášených psů, podle něho si najde kruh, ve kterém bude vystavovat. Nalepí si číslo na oděv, které souhlasí s číslem v katalogu, aby se každý mohl v katalogu podívat, jakého psa vystavuje. Psi jsou rozděleni do kruhů podle plemen, dále jsou rozděleni podle pohlaví (psi, feny), věku(dorostu, mladých, mezitřída,otevřená), zkoušek z výkonu (pracovní) a již získaných titulů (šampiónů).
V každém kruhu je rozhodčí, zapisovatel který zapisuje posudky od rozhodčího a vedoucí kruhu, který zajišťuje organizaci ve výstavním kruhu, správné řazení psů podle katalogových čísel apod.
Teď nás čeká čekání, než nás vedoucí kruhu vyzve ke vstupu na kolbiště.Slabší povahy neustále někam odbíhají,najšastěji na toaletu,zatímco zkušenější vystavovatelé stále odbíhají, nejčastěji ke stánkům,známím a na toaletu.
V kruhu se řadíme podle čísel jak jdou po sobě. Psíka se snažíme zklidnit a když už jsme ostřílený vystavovatel již ho postavíme do výstavního postoje. Rozhodčí se prvně obeznámí s pejsky a následně je vyzve k běhu do kruhu(a už víme proč kruh).Když se dostatečně vynadívá a my už vyplivujeme plíce, začne si brát jednotlivé pejsky pod drobnohled (posoudí je v postoji a v pohybu) a nadiktuje posudek a udělí známku(výborná,velmi dobrá,dobrá,nedostatečná,vyloučen z posuzování).Pejsky které ohodnotí známkou výborná (při malém počtu výborných se na pořadí vybírá ze psů ohodnocené známkou Velmi Dobrá) si pozve znovu do kruhu a vybere z nich čtyři nejhezčí na pořadí.Každý pejsek obdrží stužku, posudek, diplom, a když získá titul dostane další stužku a případně pohár.
A PROČ CHODIT NA VÝSTAVU?
Jak je již napsáno buď ze zvědavosti, dozvědět se něco nového, pochlubit se a nakonec pro splnění požadavků k chovnosti. Každé plemeno má jiné podmínky, ale obecně se dá říct, že návštěvu nějaké výstavy vyžadují všichni.

TYPY VÝSTAV
Mezinárodní - přístupné jsou všem plemenům uznaným FCI a mimo oficiální soutěže pořadatelé zařazují i soutěže národních plemen FCI neuznaným
Národní - jsou přístupné všem plemenům uznaným FCI a plemenům národním
Oblastní - tyto výstavy jsou přístupné plemenům uvedených v propozicích. Mají velkou tradici a jsou nejen příležitostí pro hodnocení exteriéru psů, ale velkou společenskou událostí pro kynology z blízkého i vzdáleného okolí.
Krajské - velmi se podobají oblastním výstavám.
Klubové - jsou pro plemena sdružená v pořádajícím chovatelském klubu. Když je plemeno členěno do více chovatelských klubá, má každý z nich právo na svou klubovou výstavu. Pokud se na ní bude zadávat CAC, musí být přístupná pro všechny jedince daného plemene, bez ohledu na to, zda je vystavovatel členem pořádajícího klubu. Příslušný klub vydává pravidla pro získání titulu Klubový vítěz.
Speciální - pořádá se pro dané plemeno jen 1x v roce a to i v případě, že se plemeno chová ve více chovatelských klubech.
KLASIFIKACE HODNOCENÍ
Výstavní třídy
- velmi dobrá: červená
- dobrá: zelená
- dostatečná: fialová
Ve třídě štěňat a dorostu:
velmi nadějný - VN žlutá stužka
nadějný - N bílá stužka

V ostatních třídách:
 
V - výborná: modrá stužka
Tato známka smí být přiznána jen takovému jedinci, který velmi přibližuje ideálu, jak ho popisuje standard, je předveden ve výborné kondici. Jeho povaha musí být harmonická a vyrovnaná. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Převaha jeho kvalit musí vyvážit jeho drobné nedostatky. Musí vykazovat typické vlastnosti svého plemene.
 
VD - velmi dobrá: červená stužka
Tato známka se přiznává takovému jedinci, který má typické vlastnosti svého plemene, vyvážené proporce a je v dobré kondici. Prominou se mu drobné vady, nikoli však vady morfologické. Toto ocenění může být uděleno jen prvotřídnímu jedinci.
 
D - dobrá: zelená stužka
Toto ocenění se uděluje jedinci, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale má viditelné hrubší vady.
 
dostatečná: fialová stužka
Toto hodnocení obdrží jedinec, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale jehož tělesnému vzhledu chybí do ideálu velmi mnoho.
 
neoceněn:
Pro vady přechodného rázu.
 
VÝSTAVNÍ TŘÍDY:

Štěňata (Baby) - od 3 do 6 měsíců
Dorost - od 6 do 9 měsíců
Mladých - od 9 do 18 měsíců
Mezitřída - od 15 do 24 měsíců
Otevřená - nad 15 měsíců
Pracovní - nad 15 měsíců se složenou zkouškou z výkonu - pro jednotlivé výstavy se typy zkoušek liší.
Šampiónů - nad 15 měsíců s přiznaným titulem šampióna, nevztahuje se na titul junioršampión
Vítězů - nad 15 měsíců s titulem Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz, Národní šampión a Interšampión. Uvedené tituly musí být získány v konkurenci dospělých. Mimo mezinárodní výstavy, se může otevřít třída vítězů místo třídy šampionů,.
Veteránů - nad 8 let (v ČR nad 9 let, s výjimkou mezinárodních výstav). V této třídě se vystavují úspěšní psi a feny, které chceme ukázat kynologické veřejnosti a nestojíme o tituly.
Čestná - nad 15 měsíců s titulem Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz, Národní šampión a Interšampión. Juniorský šampión se do této třídy nezahrnuje.Do této třídy se přihlašují psi jenž jsou již ověnčeni mnoha tituly a jejich majitelé je chtějí předvést široké veřejnosti, přičemž již nechtějí brát ostatním tituly.TĚCHTO MAJITELŮ SI VELMI VÁŽÍM.
TITULY
- Tituly zadávané přímo ve výstavním kruh - Čekatelství- CAJC,CAC,CACIB,Interšampión - Tituly zadávané v odpoledních soutěžích - Tituly a čekatelství na jednotlivých typech výstav - Pracovní tituly
Tituly zadávané přímo ve výstavním kruhu
Vítěz třídy
Zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, otevřené, pracovní, mezitřídě , vítězů a veteránů a to pouze na výstavách oblastních a krajských. Na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní je výbornému 1 zadáváno v tomu určených třídách čekatelství šampionátu ( ve třídě mladých CAJC, ve třídě otevřené, pracovní, mezitřídě, třídě vítězů – šampiónů CAC)
Nejhezčí veterán
pes nebo fena z konkurence vítězů tříd veteránů
Oblastní vítěz
zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů
Krajský vítěz
zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů
Klubový vítěz
podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu, zpravidla se zadává nejlepšímu jedinci psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů
Vítěz speciální výstavy
zadává se nejlepšímu jedinci psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů
Národní vítěz
zadává se nejlepšímu jedinci psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů ( Pozor ! Vzhledem k většímu počtu pořádaných výstav jsou i národní výstavy, na kterých se titul Národní vítěz nezadává. Vše je třeba ověřit podle propozic či se přímo zeptat u pořadatele výstavy !)
Vítěz plemene - BOB
nezadává se na oblastních a krajských výstavách. Na klubových, speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence všech CAJC , výborných 1 z tříd veteránů a podle typu výstavy z klubových, speciálních a národních vítězů psů i fen . Na mezinárodní výstavě postupují do soutěže o BOB všichni CAJC, výborní 1 z tříd veteránů + pes i fena CACIB. Pokud se jedná o národní výstavu bez zadávání titulu národní vítěz , postupují do soutěže o BOB všichni CAJC + všichni CAC a výborní 1 z tříd veteránů.
Čekatelství
CAJC - Certificat d´aptitude au junior championat - čekatelství šampionátu mladých, může být zadáno výbornému 1 psovi i feně ve třídě mladých. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní
r.CAJC – může být zadáno druhému v pořadí(V2), za stejných podmínek pro udělení CAJC
CAC - Certificat d´aptitude au championat - čekatelství českého šampionátu krásy, může být zadáno výbornému 1 psovi i feně ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů- šampiónů. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.
r.CAC - může být zadáno druhému v pořadí(V2), za stejných podmínek jako pro udělení CAC
CACIB - Certificat d´aptitude au championat international de beauté - čekatelství mezinárodního šampionátu krásy může zadat rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, šampiónů
r.CACIB - může zadat rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci -psovi i feně. Do této soutěže postupují : výborný 2 r.CAC ze třídy, z které byl navržen CACIB a výborní 1- CAC z ostatních tří
Int. CH - International Beauty Champion - Mezinárodní šampión krásy - Interšampion - tento titul se přiznává psu, který obdržel čtyři tituly čekatele na titul Interšampióna (CACIB) od třech různých rozhodčích v nejméně třech různých zemích, z toho jeden v zemi, kde je registrován nebo v zemi původu plemene. Mezi dnem obdržení prvního a posledního CACIBa musí uplynout minimálně 12 měsíců a 1 den. Psům pracovních plemen, stačí k získání titulu dva CACIBy od dvou rozhodčích a potvrzení o absolvování zkoušky (např. IPO).
Tituly zadávané v odpoledních soutěžích
Vítěz skupiny FCI (BIG) Do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI.
Výtěz výstavního dne (BID) Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI(BIG) jednoho výstavního dne.Titul se zadává v případě vícedenních výstav.
Vítěz výstavy (BIS). Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI(BIG).V případě vícedenních výstav do soutěže nastupují vítězové BID.
Ve všech třídách je rozhodčí povinen stanovit pořadí prvních čtyř. Stanovuje se pořadí ve třídě nikoliv ve známce a to z jedinců oceněných známkou nadějný, velmi nadějný v třídě dorostu a výborný nebo velmi dobrý v ostatních třídách( může se tedy stát že je pořadí např. určeno následovně : V1,V2, VD 3, VD4)
Žádný z titulů není nárokový !
Tituly a čekatelství na jednotlivých typech výstav
Oblastní výstava : vítěz třídy, nejkrásnější veterán, Oblastní vítěz
Krajská výstava: vítěz třídy, nejkrásnější veterán, Krajský vítěz
Klubová výstava: CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, Klubový vítěz, BOB
Speciální výstava: CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, Vítěz speciální výstavy, BOB
Národní výstava: CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, Národní vítěz (neurčují-li propozice jinak), BO
Mezinárodní výstava: CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, CACIB,r.CACIB, BOB
Pracovní tituly:
CACIT - Certificat d´aptitude au championat international de travail - certifikát - čekatel na mezinárodního šampióna práce.
CACT - Certificat d´aptitude au championat de travail - certifikát - čekatel na národního šampióna práce.
Více informací o titulech a pravidlech jejich udělování získáte na oficiálních stránkách ČMKU: www.cmku.cz

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.